пʼятниця, 30 березня 2012 р.


   Тема уроку : ,, Контрольна робота № 5 з теми :,, Атомна та
                                         ядерна фізика ’’ ( 11 клас ).
Мета : оцінити знання, уміння та навички з вивченої теми; розвиток логічного мислення ; виховання акуратності, уваги, чіткості в роботі .
Тип уроку:  урок контролю знань, умінь та навичок.
Обладнання : тексти контрольної роботи, таблиці з масами атомів.
                                                            Хід уроку
1. Організаційний етап.
2. Перевірка виконання домашнього завдання ( наявність в зошиті ).
3. Виконання контрольної роботи.
                         В-І
1.Хто запропонував ядерну модель будови атома?
А) Н. Бор;  Б)  Дж. Томсон; В) Е. Резер-
форд ;  Г) А. Беккерель.
2. Що є причиною виникнення радіоактивного випромінювання:
А) самодовільний розпад ядер атомів радіоактивних елементів; Б) вплив магнітного поля на ядра атомів ;
В) інші причини.
3. Які частинки є нуклонами :
А) ядра усіх атомів; Б) протони і нейтрони; В) електрони і позитрони;
Г) фотони.
4. Заряд ядра атома деякого хімічного елемента дорівнює 3,2*10-18Кл.Який порядковий номер цього елемента у періодичній системі елементів
Д.І.Менделєєва?
А) 32;  Б) 2;  В) 10;  Г) 20.
5. Не проводячи відповідних обчис-
лень , встановити, яке з двох ядер
а) 47Ве  чи б) 37Li, що містять однакову кількість нуклонів, має більшу енергію
зв’язку.
6. Для іонізації атома водню потрібна енергія 13,55 еВ. Визначити частоту електромагнітного випромінювання , яке може викликати іонізацію цього атома.
А) 2,05*1015 Гц;  Б) 3,28*1015 Гц;
В) 2,42*!014Гц;  Г)  6,62*1015 Гц.
7. Дописати рівняння ядерної реакції:
  37Li +24He= 510B+ ?
8. Шо таке природна радіоактивність ?
Яка природа і властивості альфа-, бетта і гамма-променів?
9.Визначити питому енергію зв’язку ядра атома 1327Al , якщо відомі маси нейтрального атома алюмінію, прото-
на,нейтрона та електрона:
 m ( 1327AI) = 26,98146 а.о.м.
m ( 01n) = 1,00866 а.о.м.
m ( 11p)= 1,00728 а.о.м.
m(-10e)= 5,5*10-4 а.о.м.                                   В-ІІ
1.Хто відкрив явище природної радіоактивності :
А) П. Кюрі; Б) Е. Резерфорд ; В) А. Беккерель ;  Г) М. Склодовська- Кюрі.
2. Що визначає порядковий номер хімічного елемента у періодичній системі хімічних елементів Д.І.Менделєєва :
А) це атоми, ядра яких містять однакову кількість нуклонів;  Б) це атоми, ядра яких містять однакову кількість протонів, але різну кількість нейтронів; В) це атоми, які мають однакову масу; Г) інша відповідь.
3. Що таке ізотопи?
А) це атоми, ядра яких містять однакову кількість нуклонів;
Б) це атоми, ядра яких містять однакову кількість протонів, але різну кількість нейтронів; В) це атоми, які мають однакову масу; Г) інша відповідь.
4. Як змінюється номер елемента у періодичній системі Д.І.Менделєєва внаслідок бетта- розпаду ядра цого атома?
А) зменшується на одиницю;
 Б) зменшується на дві одиниці;
 В) збільшується на одиницю; Г) не змінюється.
5. Не проводячи відповідних обчислень, встановити, яке із трьох ядер, що містять однакову кількість нуклонів, має найбільшу енергію зв’язку?
А) 4096Zr ;   Б) 4296Мо;  В) 4496Ru.
6. Скільки протонів містить ядро 2046Са ?
А) 20;   Б)  46;  В)  66;  Г)  26.
7. Дописати рівняння ядерної реакції :
36Li + 01n = 24He + ?
8. Довести, що вільний електрон не може поглинути фотон, нічого при цьому не випромінюючи.
9.Якої найменшої частоти гамма- фотон може розщепити ядро атома дейтерію на протон і нейтрон? Маса дейтрона
2,01365 а.о.м., протона- 1,00728 а.о.м.,
нейтрона- 1,00866 а.о.м.

Завдання 1-7    - по 1 балу.
Завдання 8-   2 бали.
Завдання 9  -   3 бали.
4. Д/з. повторити вивчений матеріал.


Тема уроку: ,, Прості механізми ’’( 8 кл.)
Мета : ознайомити учнів із принципом дії простих механізмів; розвивати творче               мислення    уміння спостерігати та аналізувати; розширювати політтехнічний кругозір учнів; виховувати бажання пізнавати закони природи, почуття необхідності вивчення даної теми.
Тип уроку: комбінований.
Обладнання: демонстраційний динамометр, гиря – 5 кг; міцна лінійка, візок; похила площина, блок; на кожному столі  - важіль , лінійка, набір тягарців.
                                                     Хід уроку:
1. Оргмомент.
2. Самостійна робота ( по темі ,, Робота,потужність ’’ – на листочках 15 хв.)
                                В-І
1) Одиницею потужності в СІ є :
А    ват;
Б    ньютон;
В     джоуль;
Г     паскаль.
2) Механічною роботою називають фізичну величину, яка дорівнює:
А  відношенню сили, що діє на тіло, до часу, протягом якого вона діє;
Б  відношенню сили до шляху, який пройшло тіло під дією цієї сили;
В  добутку сили на шлях, який пройшло тіло під дією цієї сили;
Г  добутку сили, що діє на тіло, на швидкість його руху.
3) Яку роботу потрібно виконати , щоб підняти сумку вагою 26 Н на висоту 50 см?
А  0,52 Дж
Б   13 Дж
В  26 Дж
Г  52 Дж
4) Потужність двигуна пилососа1,2 кВт. Яку роботу він виконає за 5 хв ?
А  0,24 кДж
Б  4 кДж
В  6 кДж
Г  360 кДж.                          В-ІІ
 1)Одиницею роботи в СІ є :
А    ват
Б    ньютон
В    джоуль
Г    паскаль.
  2)Потужністю називають фізичну величину, яка характеризує:
А  масу тіла одиничного об’єму;
Б швидкість виконання роботи;
В шлях, який пройшло тіло за одиницю часу;
взаємодію тіл.






3)Яка потужність двигуна , якщо за
20 с він може виконати роботу
120 кДж ?
А  6  Вт
Б  2,4  кВт
В  6  кВт
Г   120  кВт.
4)Автомобіль розвиває потужність 360 кВт. Яка сила тяги двигуна автомобіля, якщо він рухається зі швидкістю 6м/с ?
А  40  кН
Б  50  кН
В  60 кН
Г  70 кн.
3. Тема уроку.
а) бесіда
 б) демонстрація 1. Візок піднімаю за допомогою демонстраційного динамометра ; фіксую показання динамометра. Потім той самий візок піднімаю по похилій площині за допомогою важеля на ту ж висоту, щоразу фіксуючи показання динамометра.
Висновок : прості механізми- перетворювачі сили.
в) демонстрація 2. Роблю спробу підняти гирю масою 5 кг , але це загрожує вивести із ладу динамометр ( 12 Н- максимальна сила, на яку він розрахований). Тоді гирю поміщаю на лінійку, яка має точку опори, і за допомогою динамометра піднімаю вільний кінець лінійки.
Висновок : ми одержали виграш у силі.
Механізм, яким ми скористались у даному досліді, називають важелем. Записуємо означення важеля, плеча сили ( див. підручник ) . Отже зачитуємо означення і запам’ятовуємо.
г) експериментальна задача  .Який  тягарець і де   потрібно підвісити на праве плече , щоб важіль перебував у рівновазі ( дивимось на демонстрацію ). Учні дослідним шляхом встановлюють умову рівноваги важеля. Потім формулювання цієї умови записують у зошит і вивчають. Вводиться правило моментів.
4. Розв’язування задач. ( учень біля дошки )
За допомогою гострозубців перекушують цвях. Відстань від осі обертання гострозубців до цвяха 2 см., а до точки прикладання сили руки- 16 см. Рука стискає гострозубці із силою 200 Н. Яка сила діє на цвях ?
5.Д/з.Параграф 15. , впр. 15 (1-3). Підг. до л/р № 8 (підручник).